MİSYONUMUZ

Çevre dostu bir firma olarak, özellikle organik üretim yaparak insanların sağlıklı bir yaşam sürmesini arzuluyoruz. Ege bölgesinde yetişen kaliteli zeytinlerden ürettiğimiz zeytin ve zeytinyağlarını, sahip olduğumuz organik üretim sertifikasıyla işliyoruz. Daha sağlıklı nesillerin yetişmesinin sağlıklı gıdaları tüketmesinden geçtiği bilinciyle çalışıyoruz ve bu çizgimizi de istikrarlı bir şekilde devam ettirmeyi amaçlıyoruz.

VİZYONUMUZ

Sadece ülkemiz değil Dünya insanlarının Egemizde yetişen kaliteli zeytin ve zeytinyağlarını tüketmesini hedefliyoruz. Acar Tarım olarak faaliyet gösterdiğimiz dört sektörde olduğu gibi zeytin ve zeytinyağı üretiminde de “Zertin”, “Salihli” ve “YMF” markalarıyla hem iç hem de dış piyasa da emin adımlarla büyümek istiyoruz. Hedefimiz her daim zeytin ve zeytinyağı sektöründe aranan markalar olmak…

“ZERTiN DÜN'DEN BUGÜN'E”

ACAR TARIM Zertin / Salihli / YMF Türkiye'de özellikle 2002 yılı sonrasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın desteğiyle 90 milyon olan zeytinağacı varlığı 177 milyona çıktı. Ülkemizde son yıllarda dikilen zeytin ağaçlarının verim vermeye başlaması ile birlikte Türkiye2023 yılı için 650 bin ton zeytinyağı, 1 milyon 200 bin ton sofralık zeytin üretimi hedefliyor. Bu rakamlarla Türkiye, zeytinyağı üretiminde İspanya'nın ardından dünya ikinciliğini, sofralık zeytin ihracatında ise dünya liderliğini hedefliyor. Manisa’nın Salihli ilçesinde de son dönemde ülkemize paralel olarak zeytin ağacı dikimi hatırı sayılır bir seviyeye ulaştı.

Bu ağaçlara umut bağlayan üreticinin alın terinin, emeğinin karşılığını alması, güçlü bir iç piyasanın yanında güçlü bir ihracat politikasının oluşması hedefiyle Salihli bölgesindeki zeytin ve zeytinyağı üretiminin katma değere dönüşmesi için bu sektöre yatırım kararı aldık. Salihli’de 2006 yılından bu yana faaliyet gösteren Acar Tarım olarak, 2015 yılından beri de zeytin ve zeytinyağı üretimine başladık. Yaklaşık 40 bin metrekarelik arazi içerisinde 4 bin metrekare kapalı alanda son teknolojiyle kurduğumuz fabrikamızda “Zertin”, “Salihli” ve “YMF” markalarıyla dolum yapıyoruz.

Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı benim yaptığım Acar Tarım ve Petrol Ürünleri Zeytin Gıda, Nakliye, Hayvancılık, Turizm, Seyahat Acenteliği Sanayi Ticaret Limited Şirketi’nin Yönetim Kurulu Üyeliklerini kardeşlerim Mustafa Acar ve Fatih Mürşit Acar yapıyor. Acar Tarım olarak turizm, damızlık hayvan yetiştiriciliği (Alım-Satım),organik tarım ve zeytin/zeytinyağı olmak üzere dört alanda faaliyet gösteriyoruz.

Son yıllarda Salihli ve çevresinde dikilen zeytinlerden sonra ilçede zeytincilik büyük bir sektör haline gelmeye başladı. Büyük dikim alanlarının olduğu Salihli’de, zeytinlerin işlenmesi konusunda gerekli adımlar atılmamıştı. Acar Tarım olarak, ilçemizdeki bu eksikliği gidermek için adım attık. 2006 yılında 500 metrekare alan üzerine kurduğumuz tesislerimizin kapasitesini arttırdık. Önce 2 bin sonra da 4 bin metre kare alan üzerine kurduğumuz fabrikamızda zeytin hasadından üretim ve ihracatı içine kapsayan bir komplekste zeytin ve zeytinyağını çeşitli gramajlarda paketlemeye başladık. Fabrikamızda Edremit’ten Akhisar’a; Aydın’dan Muğla, Milas’a kadar Ege Bölgesi’nde yetişen zeytinleri işliyoruz. Modern ve hijyenik kontinü sistem tesislerinde 24 saat içerisinde ortalama 150 ton zeytinin sıkımını yapıyoruz: Organik Sızma Zeytinyağı (500 cc, 750 cc, 1 Lt), Sızma Zeytinyağı (100 cc, 250 cc, 500 cc, 1 Lt, 2 Lt, 5 Lt, 10 Lt, 18 Lt), Naturel Birinci Sınıf (Yemeklik) Zeytinyağı (100 cc, 250 cc, 500 cc, 1 Lt, 2 Lt, 5 Lt, 10 Lt, 18 Lt), Naturel İkinci Sınıf (Yemeklik) Zeytinyağı (100 cc, 250 cc, 500 cc, 1 Lt, 2 Lt, 5 Lt, 10 Lt, 18 Lt), Riveira Zeytinyağı. Firmamız,Organik Üretim Belgesi’ne sahip ender kuruluşlar arasındadır. Organik olarak yetiştirilen zeytinleri tesislerimizde işleyebiliyoruz. Otomatik kapalı ortamda el değmeden filtre edilen zeytinyağlarını yeraltı seviyesinde sabit klimatize şartlarda 200 ton kapasiteli paslanmaz krom/nikel tanklarda depoluyoruz. Acar Tarım için özel olarak üretilen bu tanklardadepolanan naturel yağlar, azot koruma sistemi ile saklanarak okside olması ve kendine has aromasınınkorunması sağlanarak saklanmaktadır.